آماده‌سازی نیروی کار برای نمایشگاه

علاقه‌مندم جلسه‌هايي که در رابطه با غرفه‌داري براي کارکنانم برگزار مي‌کنم براي آنها بسيار سودمند باشد؛ اما بسياري از کارکنان در همان چند دقيقه اول نسبت به ادامه جلسه خسته و دل‌زده مي‌شوند! چگونه مي‌توانم کارکنانم را در تمام زمان برگزاري جلسه به موضوع مورد بحث علاقه‌مند نگه‌دارم؟

بهترين راه براي جلب علاقه کارکنان نسبت به موضوعات جلسه اين است که مطالب به نحوي غيرقابل‌ پيش‌بيني و جديد ارائه شوند! درواقع شيوه انتقال مطالب نقشي بسيار کليدي را ايفا مي‌کند. در زير چند نکته مفيد در رابطه با چگونگي جلب‌توجه کارکنان به موضوعات جلسه‌ها و هرچه بيشتر فعال بودن آنها در اين جلسات آمده است:
فهرستي از سخنرانان تهيه کنيد: شرکت‌کنندگان حاضر در جلسه نسبت به شنيدن سخنان افراد ديگر هنگامي‌که صحبت‌هاي سخنران اصلي به پايان رسيده است، مشتاق‌ترند! علاوه بر اين، هنگامي‌که افرادي به‌جز سخنرانان اصلي صحبت‌هاي خود را مطرح کنند، نوعي حس اتحاد فراگير براي شرکت‌کنندگان به وجود مي‌آيد. در اين هنگام جمله «تو در مقابل همه» جاي خود را به جمله «همه اينجا در کنار هم هستيم» مي‌دهد! به همين علت سعي کنيد، به‌غير از سخنرانان اصلي، فهرستي از افراد براي صحبت‌کردن، تهيه کنيد. در ضمن به افراد مورد نظرتان پيش از برگزاري جلسه اطلاع دهيد تا با آمادگي کامل براي صحبت‌کردن در جلسه حضور پيدا کنند.
از وسايل جذاب و سرگرم‌کننده استفاده کنيد: از هر وسيله‌اي که به نظرتان مي‌تواند براي شرکت‌کنندگان جذابيت داشته باشد، استفاده کنيد. از کلاه‌هاي جالب و عصاهاي جادويي گرفته تا جعبه‌هاي اسرارآميز، همه و همه مي‌تواند براي ايجاد حس کنجکاوي شرکت‌کنندگان مورداستفاده قرار گيرد! تجربه ثابت کرده است که اينگونه وسايل سرگرم‌کننده مي‌تواند هر جلسه خشک و رسمي را به بهترين شکل ممکن به فضايي براي رساندن پيام‌هاي نمايشگاهي تبديل کند. غرفه سازي نمايشگاهي
مدام حرکت کنيد و سؤال بپرسيد: يک هدف متحرک هميشه بيشتر از يک هدف ثابت جلب‌توجه مي‌کند. پس سعي کنيد مدام حرکت کنيد. از ايستادن زياد هنگام صحبت کردن بپرهيزيد. اين کار باعث جلب‌توجه هرچه بيشتر شرکت‌کنندگان مي‌شود. به‌علاوه، تعدادي سؤال براي پرسيدن از حاضران و شرکت دادن آنها در بحث در نظر بگيريد. سؤالاتي نظير اينکه «هنگام بروز هرگونه اتفاق عکس‌العمل شما چيست؟» و يا «پيشنهاد شما براي بالا بردن تأثير تبليغات کلامي چيست؟» توجه داشته باشيد که هنگام طرح اينگونه سؤال‌ها، پاسخ را فقط از کساني که دست خود را بالا مي‌برند، نخواهيد! سعي کنيد افراد آرام و غيرفعال را با طرح سؤالات در بحث شرکت دهيد. همچنين مي‌توانيد براي افراد فعال هداياي ويژه از قبيل پول نقد و يا کارت هديه در نظر بگيريد. به ياد داشته باشيد هدف شما به‌هيچ‌وجه خجالت‌زده کردن افراد شرکت‌کننده نيست! بنابراين از طرح سؤالات مشکل و تخصصي خودداري کنيد.
نکات ذکرشده در بالا در عين سادگي تأثيرگذاري بسيار زيادي دارند و نه‌تنها مي‌توانيد شرکت‌کنندگان را به موضوع موردبحث علاقه‌مند کنيد، بلکه باعث بالا رفتن جذابيت هرچه بيشتر جلسه شما مي‌شود. قطعا هنگامي‌که تأثير عمل کردن به قدم‌هاي بالا را در جلسه‌هاي خود ببينيد، شگفت‌زده خواهيد شد.
منبع: لبخند