بیت کوین خوب،بد، زشت

انک آمریکا اخیرا در گزارشی اعلام کرد بیت کوین می تواند به یک ابزار مهم پرداخت در تجارت الکترونیک تبدیل شود و این اعتقاد وجود دارد که فراگیر شدن این ارز مجازی قدمی بزرگ به سمت جهانی شدن امور مالی است. با این حال جنجال های اخیر بر سر بیت کوین حاصل این واقعیت است که ۹۰ درصد خریداران آن سفته بازان بازار هستند.

درحالی که بیت کوین نمایشی ایده آل از مفهوم ارزهای دیجیتال در آینده است، این باور وجود دارد که مدیران شرکت ها باید به تصویر بزرگ توجه کنند. واقعیت این است که رشد شدید و سریع محبوبیت و قیمت بیت کوین زودگذر است، اما درک ارزش ذاتی آن و رقبای جدیدی که برای این ارز پدید آمده است به مدیران و سرمایه گذاران کمک می کند تفکری را که آینده ارزهای دیجیتال شکل خواهد داد درک کنند. در ادامه به چند جنبه مختلف از بیت کوین اشاره می کنیم:

خوب: ارز دیجیتال به یک پیشرو و قهرمان نیاز دارد. جذاب ترین جنبه بیت کوین – و خطرناک ترین جنبه آن برای سفته بازها – این است که تکنولوژی در حال پیشرفت است و بیت کوین نخستین ارز دیجیتال است و بعد از آن شاهد ظهور ارزهای دیجیتال دیگر خواهیم بود.

درحالی که در حال حاضر تنها ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج وجود دارد، تعداد راه های ظهور ارزهای دیجیتال بی شمار است. ارزهای دیجیتال دیگر نظیر لایت کوین (litecoin)، پیرکوین (peercoin) و نیم کوین (Namecoin) با ارائه سیستم های مجزای رشد اقتصادی به استفاده کنندگان و حتی شبیه سازی تورم، مورد توجه قرار گرفته اند.

یک رقیب بزرگ از پیش در حال شکل گیری است. بانک جی پی مورگان چیس در حال ثبت حقوق معنوی ایجاد روشی برای مشکل انتقال بین المللی و آنلاین پول است که ارزهای دیجیتال ایجاد شده به طور مستقل به شکل بالقوه می توانند به حل آن کمک کنند.

پیدایش بیت کوین نشان داد در صنعت پرداخت های آنلاین نیازهای پاسخ داده نشده وجود دارد. با آنکه بیت کوین خالی از اشکال نیست، اما یک ارز دیجیتال با ثبات می تواند خریدهای آنلاین را تسهیل کند و نیز جایگزینی برای کارمزد انتقال پول وسترن یونیون باشد. به این ترتیب می توان گفت رفع نقایص بیت کوین و تدوین مقررات برای آن بر سودمندی این ارز دیجیتال خواهد افزود و بخشی از نیازهای موجود در حوزه پرداخت های آنلاین را پاسخ

خواهد داد.

بد: پس از آنکه شما بیت کوین خود را خریدید، کار زیادی با آن نمی توانید انجام دهید. ایده بیت کوین ایده ای بزرگ بوده است، اما عمومیت بخشیدن به آن یعنی فراهم کردن زمینه برای استفاده همه از جمله آنهایی که ممکن است درک کاملی از امکانات و ویژگی های بیت کوین نداشته باشند به تحقق شرایطی نیازمند است.

بیت کوین به جای آنکه یک شکل مجزا از ارز باشد، به نوعی طلای پرنوسان برای سرمایه گذاران آینده تبدیل شده است. بیت کوین به دلیل آنکه حوزه ای نسبتا امن برای سرمایه گذاری محسوب شده مورد توجه قرار گرفته است، اما این موفقیت حاصل فایده ذاتی این ارز نیست. داستین مسکوویتس از بنیان گذاران فیس بوک می گوید: با آنکه ارز دیجیتال حوزه ای مناسب برای آزمون است، اشتیاق موجود به بیت کوین بیش از حد زیاد و

غیرمنطقی است.

او همچنین به یک تحقیق که از سوی دانشگاه سن دیه گو انجام شده اشاره کرده است. در این تحقیق آمده است ۶۰ درصد بیت کوین های صرف شده از طریق یکی از خدمات قمار تحت حمایت بیت کوین، مبادله شده است. ارز دیجیتال چیزی جذاب است و کاملا طبیعی است که پس از با خبرشدن از وجود آن در اینترنت بخواهیم که مقداری از آن را بخریم، اما تقاضای جهانی برای بیت کوین اکنون بسیار فراتر از هدف اولیه ایجاد آن است. هنگامی که خریداران جدید برای اولین بار به مونت گاکس می روند تا بیت کوین بخرند، متوجه نمودار افزایشی قیمت آن می شوند و وسوسه می شوند وارد این دنیای پرنوسان سفته بازی بیت کوین شوند.

زشت: علاقه اولیه به بیت کوین عموما از سوی کسانی مشاهده شده که از قواعد و نظارت ها فرار می کردند و مایل بودند پول و قدرت پردازشگری کامپیوتر خود را در یک سیستم غیرمتمرکز و خود محدودکننده ارزی سرمایه گذاری کنند. همزمان با دورشدن بیت کوین از ریشه های اولیه خود و مشهور شدن آن قیمت آن به شکلی تعجب آور افزایش یافته است.

عامل مطرح شدن بیت کوین در اذهان عمومی گزارشی بود که در سنای آمریکا مطرح و باعث شد قیمت بیت کوین در ۱۶ نوامبر سال پیش به ۷۵۰ دلار برسد.

پس از افزایش قیمت آن به حداکثر میزان یعنی حدود ۱۳۰۰ دلار بانک مرکزی چین علیه آن اقدام کرد در نتیجه قیمت این ارز دیجیتال در بورس مونت گاکس به ۷۰۰ دلار کاهش یافت. بانک مرکزی چین در یک بیانیه به دو موضوع یعنی نوسان شدید قیمت بیت کوین و احتمال نقد نشدن آن برای خریداران اشاره کرد. به همان دلیل یکی از استادان امور مالی دانشکده مدیریت دانشگاه بوستون در مصاحبه ای در روزنامه واشنگتن پست گفت ممکن است قیمت بین کوین ۹۹ درصد کاهش یابد.

جذابیت حاصل از عاری بودن بیت کوین از قوانین و مقررات که پذیرندگان اولیه آن را جذب خود کرد سبب شد این ارز از یک ویژگی ذاتی و اجتناب ناپذیر هر ارز دیگر؛ یعنی استفاده فراگیر

عاری شود.

حال این سوال مطرح می شود که آیا قیمت کنونی بیت کوین حاصل شکل گیری یک حباب است؟ بله، این حباب حاصل حفره ای در بازار بوده که به زودی ارزهای دیجیتال آن را پر می کنند. به همین دلیل ضروری است سرمایه گذاران برای تحقیق درباره ابزارهای دیجیتال مبادله یعنی ارزهای دیجیتال زمان اختصاص دهند.