تاریخچه طراحی و چاپ کاتالوگ

تقريبا از خلق طراحي و چاپ کاتالوگ در جهان تبليغات، مدت زيادي نمي گذرد، کاملا بعد از شکوفايي صنعت نوپاي بعد از جنگ جهاني دوم، و وجود تنوع در توليدات، براي جامعه مصرفي، عرصه تبليغات به حدي تحت تاثير قرار گرفت، که تقريبا محصول توليد شده بدون تبليغات وسيع، جايگاه مناسبي در بازار آن زمان نداشت. در اواسط قرن بيستم، ابزارهايي مانند اطلاعيه ها، تراکت هاي تک رنگ و معرفي هاي حضوري و لفظي ديگر جوابگوي نياز توليد کنندگان نبود، در اين زمان انسان صنعتي و جامعه سرمايه داري موفق به استفاده از طراحي و چاپ کاتالوگ به عنوان يک وسيله تبليغاتي شد.

طبيعتا توليد کنندگان و طراحان براي به وجود آوردن انگيزه، رقابت و معرفي بازارهاي توليد وعرضه، شروع به خلق و استفاده از شيوه هاي نويني از پديده هاي گرافيکي نمودند، تا مخاطبان و گيرندگان پيام براحتي بتوانند، با شرح و جذابيت تصاويري که در اين ابزار تبليغاتي درج شده، با توليدات و خدمات عرضه شده توسط شرکت و يا موسسه آشنا شوند.

سرانجام توليد کنندگان بزرگ براي هدايت افکار وسيع جامعه مصرفي، و بدست آوردن بازار و گرفتن آن از دست رقبا چاره اي انديشيدند، که در نهايت اين امر مهم نياز به نوآوري در عرصه گرافيکي خدمات چاپ و تبليغات مانند طراحي و چاپ کاتالوگ، طراحي و چاپ بروشور، طراحي و چاپ کارت ويزيت، تراکت و غيره را درنجر شد.

امروزه با پيشرفت علم و تکنولوژي و به وجود آمدن دستگاه ها و ماشين آلات مختلف و متفاوت، و رشد تحصيلات مردم، سطح توقعات مردم از توليد کنندگان به مراتب بيشتر از گذشته شده است، و با وجود برند هاي مختلف در بازار، با کارايي هاي متفاوت کمي انتخاب کالا و يا محصول مورد نظر توسط خريدار و يا مصرف کننده، نسبتا دشوار شده است. بنابراين در اينجا نقش تبليغات بسيار مهم جلوه مي دهد و توليد کنندگان از طريق تبليغات صحيح و کارآمد مي توانند موفق به فروش بيشتر محصولات خود بشوند، استفاده از طراحي و چاپ کاتالوگ و بروشور يکي از موثرترين راه هاي معرفي کالا و خدمات به مخاطبان و مشتريان مي باشد. بايد معرفي محصولات توسط کاتالوگ به بهترين شکل ممکن صورت پذيرد. يعني در طراحي و چاپ کاتالوگ کليه استاندارد هاي لازم و نکات گرافيکي و طراحي کاملا رعايت شود. تا تبليغات کاملا گيرا و مفيد واقع شود.
منبع: برج بهارستان