تلویزیون های ال ای دی و آینده‌ی لامپ های ال ای دی

از سال ۲۰۰۰ با عرضه تلویزیون های LCD که جایگزین شگفت انگیزی برای تلویزیون های CRT بودند، تغییراتی در بازار تلویزیون ها بوجود آمد. اما با وجود این که تلویزیون های ال سی دی به مراتب نازک تر و سبک تر از تلویزیون های سی آر تی هستند اما همچنان از تیوب فلوروسانت کاتدی برای پرتاب نور سفید بر روی صفحه نمایش استفاده می کنند که وزن و ضخامتی به تلویزیون ها می دهد. در تلویزیون های LED هر دو این مشکلات حل شده است.

آیا تاکنون تلویزیون بسیار بزرگ با صفحه صاف و ضخامت یک اینچ دیده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس بدانید که شما یک دستگاه ال ای دی را مشاهده کرده اید. بسیاری از تلویزیون های LED TV ها در واقع هنوز LCD TV هستند زیرا صفحه نمایش از کریستال مایع درست شده است اما به جای تیوب فلوروسانت از نور درخشان ال ای دی برای روشن کردن صفحه پشت استفاده می کنند. و پیکسل ها را برای ایجاد تصویر نور می دهند. به دلیل سایز کوچک تر و مصرف انرژی کمتر ال ای دی ها این تلویزیون ها که LED-backlit LECT TV نامیده می شوند بسیار باریک تر از ال سی دی های معمولی هستند. همچنین از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه ترند. همچنان گستره و وضوح رنگشان بهتر است.  ال ای دی hg

تلویزیون های RGB LED-backlit رنگ بهتری دارند. برخی از نمونه های آنها از تکنولوژی local dimming استفاده می کنند که به ال ای دی ها در قسمت های مختلف صفخه نمایش این امکان را می دهد که به طور مستقل کم نور و پرنور شوند و تصویر پویاتری فراهم کنند. و به دلیل این که ال ای دی ها می توانند به سرعت خاموش و روشن شوند در نتیجه می توانند سطوح مختلفی از سیاه و روشن را فراهم کنند.

تلویزیون هایی نیز با دیودهای نورافشان اورگانیک OLED به بازار عرضه خواهند شد که مواد اورگانیک به کار رفته در ماده نیمه رسانا باعث انعطاف پذیری بیشتر در آنها می شوند و این امکان را به دانشمندان می دهد تا صفحه نمایش های تاشو بسازند! آیا می توانید تصور کنید که تلویزیون خودتان را لوله کرده و مانند پوستر با خودتان به هر جا که خواستید حمل کنید؟