محافظ کابل لوله پلی اتیلنی و دلایل استفاده از آن

مساله حائز اهميت در هنگام خريد کابل چگونگي تعويض و تعمير آن در هنگام بروز مشکل است . به طوريکه بايد به اين مساله توجه شود که در صورت نياز به تعمير چگونه ميتوان آنرا از زمين خارج و در نهايت تعمير کرد. در واقع استفاده از يک محافظ لوله مناسب براي کابلها آغاز يک سرمايه گذاري ايمن است. موسسه پلاستيک PPI طي مقاله اي از لوله پلي اتيلن با چگالي بالا به عنوان حفاظ کابل نام برده است که در اينجا به معرفي و بررسي بيشتر آن ميپردازيم:

محافظ کابل لوله پلي اتيلني(HDPE):
محافظ کابل لوله پلي اتيلني محافظ کابل لوله پلي اتيلني در واقع انتخابي با کارايي بالا براي کابل گذاري ميباشد، اين لوله که خصوصيات کارايي بالايي از جمله مقاومت شکست ، شعاع خمش و توان کشش عالي دارد بهترين گزينه براي حفظ کابل ها معرفي شده است، استفاده از لوله پلي اتيلن HDPE در تجهيزات جاده سازي ، حفاري تصادفي محافظ قوي و خوبي ميباشد و کابل ها را از آسيب جوندگان حفظ مينمايد.
برخي از مزاياي متمايز لوله پلي اتيلن به شرح زير است :

حمايت از سرمايه گذاري کابل
محافظ کابل لوله پلي اتيلني در صنايع مختلف کاربري و عملکردي عالي دارد به طوري که در صنعت مخابراتي با عملکردي مناسب از سرمايه گذاريهاي زيرساختها حمايت ميکند ،در خدمات فيبر نوري، اين لوله حفاظ مانع از نفوذ رطوبت به داخل ميشود و از نظر مکانيکي هزينه هاي جايگزيني ناشي از آسيب تصادفي را تا حد قابل توجهي مي کاهد. اين نوع لوله ها همچنين براي حفاظت از تاسيسات کابل هاي مخابراتي کواکسيال پهناي باند بالا نيز استفاده مي شوند باعث افزايش طول عمر آنها مي شود.
در صنعت برق محافظ کابل لوله پلي اتيلني به حفظ سطح خدمات عملياتي بالا کمک مي کند. با وجود طول عمر بالاي سيستمهاي کابل قدرت که به طور مستقيم کار گذاشته شده و به طور متوسط30- 40 سال عمر ميکنند ، عوامل و تاثيرات بيروني از ابتدا بر آنها موثر بوده و اغلب نيازمند تعمير مجدد اند در مقابل محافظ کابل لوله پلي اتيلني نارسانا از کارگذاري مستقيم کابل هاي اوليه (جايگزيني با مبدل ترانسفورماتور) و ثانويه (مبدل ترانسفورماتور براي استفاده کننده نهايي) بهره مي برد.

صرفه جويي نصب و راه اندازي
محافظ کابل لوله پلي اتيلنيمحافظ کابل لوله پلي اتيلني انتخابي مناسب براي تمام روش هاي نصب و راه اندازي کابل و کانال مي باشد، از جمله آنها ميتوان به حفر شيار قرارگيري لوله، شيارمستقيم، نصب و راه اندازي مسيرهاي اصلي موجود (کشيدن لوله حفاظ، خط قالب و ترکيدگي لوله) اشاره کرد. اين نوع لوله درطول چندين هزار پا توليد مي شود, ونيازي به خمش هاي توليد شده ندارد و مي تواند به سادگي در اطراف موانع پيش بيني نشده در زمين يا در کانال هاي موجود کار گذاشته شود. چند اتصال مورد نياز نيزمي تواند از طريق چند روش پوشش داده شود.
با توجه به ضريب پايين اصطکاک در لوله پلي اتيلن ، کابل مي تواند در کانال طي مسافت هاي طولاني و با سرعت هاي سريع کشيده و يا کارگذاشته شود. محصولات لوله حفاظ پلي اتيلن ويژه ، از جمله کابل در مجرا (CIC) از پيش نصب شده نيز مي توانند با نصب و راه اندازي ساده در زمان و نيروي کار صرفه جويي کند.

عملکرد طولاني مدت استثنايي

محافظ کابل لوله پلي اتيلني به طور موثرتري نسبت به ديگر لوله هاي حفاظ طي دوره هاي طولاني زمان محافظت مي کند. از جمله ويژگي هاي محافظ کابل لوله پلي اتيلني مي توان به موارد زير اشاره کرد:
• منعطف و بدون شکست، حتي با و جود ناهمواري هاي زمين، و در طيف گسترده اي از درجه حرارت
• ايمن دربرابرحمله ها، در مقابل حملات حشرات نفوذ ناپذير است همچنين اين لوله مواد مغذي ميزبان از جمله مورد نياز براي رشد باکتريايي يا قارچ را فراهم نمي کند
• مقاوم در برابر معمولي ترين مواد شيميايي
• نارسانا و در نتيجه مستعد خوردگي گالوانيک نبوده و به تداخل الکتريکي کمک نمي کند
• انعطاف پذير و مقاوم در برابر کهنگي يا شکنندگي دردرجه حرارت سرد
• مقاوم دردماي پايين واز ديگرمواد لوله حفاظ عملکرد بهتري دارد
• قابل نصب دريک دامنه دماي 30- درجه فارنهايت تا 180 فارنهايت.
رساناهاي برق در 194 درجه فارنهايت (90 درجه سانتي گراد) و کابل فشار متوسط در 225 درجه فارنهايت (105 درجه سانتي گراد) درجه بندي شده و براي استفاده با محافظ کابل لوله پلي اتيلني مجاز مي باشد.
• ضد رطوبت و ضد آب