مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

در مورد کالای تجاری ورودی به مبادی کشور که تحت عنوان واردات قطعی نامگذاری میگردد (به مقصد نهایی جمهوری اسلامی ایران و بجهت مصرف در داخل) به اختصار در توضیح و در هر مورد ترخیص کالا از گمرک عبارتند از تسلیم به جهت استفاده و یا کسر از:

بارنامه حمل کالا
(اعم از دریایی، زمینی و هوایی) بنامهای لاتین Bill Of Lading برای محموله های دریایی، CPR برای محموله های زمینی و Airway Bill برای محموله هایی که بصورت هوایی حمل شده اند. بارنامه به تعریف در آئین نامه اجرائی قانون حمل ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران سندی است مبین مالکیت کالا که حمل کننده یا نماینده وی پس از وصول کالا صادر مینماید وحاکی از حمل کالای معینی از یک نقطه (مبدا حمل) به نقطه دیگر (مقصد حمل) با وسیله مورد توافق (کشتی، کامیون، قطار، هواپیما یا ترکیبی از آنها) در مقابل کرایه حمل معین میباشد.

ترخیصیه کالا یا Delivery Order
که در واقع سند تسویه حساب صاحب کالا و یا نماینده قانونی او با شرکت حمل ونقل بین المللی مربوطه است.
قبض انبار که در واقع گواهی تخلیه کالا در بندر مربوطه میباشد.
گواهی مبدا یا Certificate Of Origin گواهی تایید صادرات کالا در کشور مبدا حمل که توسط اتاق بازرگانی کشور صادرکننده صادر میشود.
نامه بانک به گمرک و ظهر نویسی اسناد
در مورد کالایی که برای آن گشایش اعتبار اسنادی LCشده است و یا بصورت برات اسنادی یا وصولی است بابت اعلام بلامانع بودن ترخیص کالا ازنظر بانک افتتاح کننده اعتبار اسنادی به گمرک.

پیش فاکتور یا Proforma Invoice

که در واقع مدرک انعقاد قرارداد خرید صاحب کالا از فروشنده است و توسط فروشنده صادر میشود.

فاکتور یا سیاهه خرید یا Invoice
که سند خرید کالا میباشد که توسط فروشنده صادر میشود.

ثبت سفارش کالا
که همان مجوز بلامانع بودن ترخیص کالا از نظر وزارت بازرگانی است.

بیمه نامه کالا
در صورت وجود.

لیست عدل بندی یا Packing List
که نمایاننده چیدمان کالا در محموله ارسالی میباشد و توسط فروشنده تنظیم میگردد.

گواهی بازرسی یا Inspection Of Certificate
در صورت وجود که بنا به درخواست خریدار از فروشنده و تامین هزینه های آن و در کشور مبدا توسط شرکتهای معتبر بازرسی صادر میشود . (در مورد بعضی از کالاها اخذ و ارائه آن ضروری میباشد).

گواهی سلامت کالا یا Health Certificate
که صحت مهروامضای آن به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبدا رسیده در صورتیکه کالا خوراکی، بهداشتی و یا آرایشی باشد.
و دیگر مدارک و اسناد از جمله گواهی حلال ، کاتالوگ، آنالیز و ... حسب مورد.
لازم به ذکر است که بطور کلی و جز در مواردی که قوانین و مقررات برای آن استثنایی قایل شده اند داشتن کارت بازرگانی الزامیست. همچنین ارائه روزنامه رسمی در مورد اشخاص حقوقی، جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری در مورد واحدهای تولیدی و وکالت نامه محضری از طرف صاحب کالا به ترخیص کار ضروری میباشد.