مزاياي ثبت علامت چيست

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استفاده از علائم تجاری به منظورشناسایی محصولاتشان از محصولات رقبا پی برده اند، همه آنها اهمیت حمایت ازعلائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده اند.پس از ثبت علامت طبق قانون، شرکت شما حق انحصاری پیدا می کند و به موجب آن می توانید از عرضه کالهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کنندهای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری کنید.

اگر علامت تجاری شما ثبت نشود، شرکت های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت شما به اندازه ای است که موجب گمراهی خواهد شد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه گذاری شما در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود. اگر یکی از رقیبان شما از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری شما استفاده کند، ممکن است مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به شرکت شما است.
ثبت علامت تجاری به شما امكان استفاده انحصاري از علامت را براي كالاهاو يا خدماتي كه تحت اين علامت هستند را مي دهد.
همچنين علامت ثبت شده به شما امكان ميدهد:
مانع استفاده سايرين از علامت بدون كسب مجوز بشويد.
به شما امكان اقامه دعوا و پيگيري دعاوي مربوط به نقض علامت را خواهد داد.
اين علامت به مالكيت شما در آمده و مي توانيد آن را به فروش رسانيد و يا با ليسانس دادن آن به ديگران، كسب منفعت كنيد.
البته از علامت ثبت نشده هم مي توان حمايت كرد و ناقضين آن را مورد تعقيب قرار داد اما نيازمند تحقق شرايط مسئوليت مدني است كه مشكلات خود را دارد.
با ثبت علامت شما ميتوانيد علامت R را در كنار علامت خود قرار دهيدتا مانع سوء استفاده ديگران از آن شويد.
به علاوه این سیستم به مصرف کنندگان کمک می کند تا کالا یا خدمات مورد نیاز خود را براساس علامت تجاری خاصی که طبیعت و یا کیفیت آن محصول و خدمت را مشخص می کند انتخاب و خریداری نمایند و به مالكانشان كمك مي كنند تا محصولات يا خدمات خود را با برانگيختن وفاداري به علامت، به فروش رسانده و توسعه دهند طول دوره های حمایتی از علائم تجاری ده سال است که می توان آن را با دفعات نامحدود با پرداخت هزینه های پیش بینی شده در مقررات، تمدید نمود.