نقش فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

 

طبق بررسي هاي صورت گرفته، سختي آب شير منازل معمولاً بين 1.45 تا 81.75 گرين بر گالن در مناطق و کشورهاي مختلف متغير است.

معمولاً بطور متوسط، آب شير منازل داراي سختي نسبتاً بالا (بيش از 6 گرين بر گالن يا 100 ppm) هستند.

در اين مقاله، مي خواهيم به بررسي نحوه تأثير استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي اسمز معکوس و لوازم يدکي تصفيه آب روي کاهش سختي و نحوه اضافه شدن املاح توسط فيلتر مينرال که معمولاً در مرحله ششم اين دستگاه ها قرار مي گيرند، بپردازيم.

 

 

ميزان بهينه املاح معدني در آب آشاميدني

 

نظرات مختلفي در مورد ميزان بهينه املاح معدني در آب آشاميدني وجود دارد. از طرفي، گرم شدن آب با سختي بالا، باعث ايجاد رسوب و تخريب تجهيزاتي که آب از آنها عبور مي کند شده و همينطور، براي آشپزي و تهيه انواع نوشيدني، توصيه به استفاده از آّب با سختي کم مي شود.

 اما از طرف ديگر، وجود ميزان حداقلي از اين املاح (مانند کلسيم، منيزيم، کربناتها و ساير املاح مفيد) براي سلامتي بدن و اعضاي داخلي آن ضروري مي باشد.

 

مطالعات وسيع مختلف، نشان داده است که آمار مرگ افراد، با ميزان املاح مفيد موجود در بدن آنها (از جمله کلسيم و منيزيم)، نسبت عکس داشته و در اين بين، اهميت منيزيم حتي از کلسيم هم بيشتر است.

 از طرفي، همين مطالعات نشان مي دهند که مرگ و ميرهاي ناشي از ايست قلبي، با ميزان املاح سمي موجود در بدن، مانند مس و منگنز نسبت مستقيم داشته است.

 

 

در سال 2011، سازمان بهداشت جهاني (WHO) بر پايه تحقيقات بلند مدت پزشکي، توصيه اي رسمي و مهم در همين زمينه منتشر کرد که بر اساس آن ميزان مجموع املاح کلسيم و منيزيم (سختي کل) موجود در آب آشاميدني، مي بايست 4.38 گرين بر گالن يا 75 ppm و يا بيشتر باشد.

 بسياري از برندهاي معتبر توليد کننده آب معدني، پس از اين بيانيه، ميزان اين املاح در آب را با توجه به مقدار توصيه شده، اصلاح کردند.

 

درست است که مصرف کنندگان خانگي از آب تصفيه شده براي آشاميدن استفاده مي کنند، اما بيشتر مصرف آنها از آب در تهيه نوشيدني ها مانند چاي و قهوه و همينطور در پخت و پز است.

آب سختي گيري شده، براي استفاده در پخت و پز و تهيه نوشيدني ها بسيار ايده آل است. زيرا، آب تصفيه شده خالص، باعث مي شود تا عصاره موادي مانند گوشت، دانه هاي قهوه، چاي و حبوبات بهتر جذب آب شده و طعم بسيار بهتري به غذا و نوشيدني ها بدهد.

 

 استفاده از آب با سختي کمتر از 1.45 گرين بر گالن يا 25 ppm، براي دم کردن چاي و قهوه و درست کردن سوپ و مايه خمير نان و کيک، بسيار ايده آل است. 

 

 

 

تصفيه آب خانگي با روش اسمز معکوس (RO)

 

استفاده از دستگاه هاي تصفيه آب خانگي که با روش اسمز معکوس کار مي کنند، در حال حاضر متداولترين و مؤثرترين روش تصفيه آب و حذف ترکيبات سمي و ساير ناخالصي ها از آب به شمار مي رود.

اما در عين حال، اين دستگاه ها باعث کاهش 95 تا 99.9 درصدي سختي آب نيز مي شوند.

 

درصد کاهش سختي، بستگي به نوع ممبران و ميزان بازيافت (Recovery) آن دارد. همچنين، ميزان PH آب تصفيه شده خروجي دستگاه تصفيه آب، معمولاً در بازه 5.9 تا 7 (زماني که آب ورودي داراي سختي بالا باشد)، قرار دارد.

 

 

ميزان بهينه املاح معدني در آب آشاميدني

 

براي جبران کاهش زياد سختي آّب خروجي دستگاه RO، در مرحله ششم بسياري از دستگاه هاي تصفيه آب خانگي، فيلتري به نام "فيلتر مينرال" قرار داده مي شود.

 

 فيلتر مينرال، حاوي دانه هاي “کلسيت” (Calcite) با فرمول شيميايي CaCO3 است که با سايز دانه بندي بين 3 تا 6 ميليمتر است. حجم کارتريج فيلتر مينرال نيز حدوداً 250 ميلي ليتر مي باشد.

 فيلتر مينرال معمولاً بعد از تانک ذخيره و قبل از شير برداشت قرار مي گيرد.

 

ميزان حلاليت کلسيت در آب، به ميزان PH و تعادل آن با دي اکسيد کربن موجود در آب بستگي دارد. حل شدن کلسيت در آب در PH حدود 8.5 متوقف مي شود. فرمول تعادل شيميايي حل شدن کلسيت در آب را مي توان بصورت زير نمايش داد:

 

 

 

 

از آنجائيکه آب خروجي ممبران دستگاه تصفيه آب خانگي، داراي مقدار کمي دي اکسيد کربن است، حلاليت کلسيت در آن کمي کاهش پيدا مي کند.

 

در زماني که دستگاه تصفيه آب براي چند ساعت بدون استفاده مي ماند (مانند نيمه شب ها)، بخشي از آب در کارتريج فيلتر مينرال بصورت ساکن باقي مي ماند.

 

غلظت يون کلسيم در اين آب شروع به افزايش کرده و به حدود 10 تا 20 ppm بسته به دماي آب و ساير شرايط مي رسد.

 زماني که پس از اين مدت، شير برداشت آب باز مي شود، آب با کلسيم بالا (بين 5 تا 10 ppm) از شير آب خارج شده و بعد از مدت زمان کوتاهي مجدداً کاهش مي يابد.

 

در دستگاه هاي تصفيه آب نسل هاي جديدتر، از روش هاي  کارتريج هاي پيشرفته تري استفاده مي شود که علاوه بر افزايش يون کلسيم، يون منيزيم آب نيز افزايش پيدا کند.