نکاتی درباره طراحی غرفه نمایشگاهی

1. غرفه انبار نيست طراحي غرفه چيزي بسيار فراتر از پر کردن فضا با اشياي موجود در انبار سازمان است. بسياري از کارفرماها در آخرين لحظاتي که بايد به نمايشگاه بروند از واحد خدمات يا روابط عمومي مي‍خواهند چيزهايي را براي بردن به نمايشگاه آماده کنند. در نتيجه بسياري از غرفه هاي نمايشگاه‍ها بيشتر به انبار شرکت‍ها و سازمان‌ها شباهت دارند تا يک اثر هنري!
2. غرفه اثر هنري است غرفه مي‍تواند محل تجلي هنري طراح و نشان دهنده سطح دانش و بينش فرهنگي هنري و سليقه وي باشد. غرفه لباس کارفرماست و طراح موظف است بهترين طرح دوخت را براي آن ارائه دهد.
3. طراحي غرفه تخصص است نجارها، آهنگرها، نقشه‌کش‍ها، معماران، طراحان داخلي، طراحان صنعتي، طراحان‌صحنه و لباس، طراحان گرافيک و گاه حتي مهندسان عمران و کامپيوتر، همه خود را در زمينه طراحي غرفه جامع و مانع مي‍دانند در حالي که طراحي غرفه خود مي‌تواند يک رشته مستقل باشد. برخي هنرمندان تصور مي‍کنند طراحي غرفه عملي تفنني است و در کنار کارهايشان به آن مي‍پردازند. اين طور هم مي‌توان نگاه کرد، اما حاصل اين رويکرد به هيچ رو غرفه حرفه‌اي نيست.
4. ايده خلاقانه محور طراحي غرفه است ايده خلاقانه فرآيند پيچيده اي دارد و ايده‌يابي داراي روش‍هايي است که به مطالعه نياز دارد. طرح بايد مخاطب را در غرفه نگه دارد و پاسخگوي افکار و احساساتش باشد. بايد دانست کارفرما چه هدفي دارد و روي آن تمرکز کرد که به طور حتم به يافتن ايده‌هاي ناب مي‌انجامد. البته بايد با حساسيت و دقتي بيش از کارفرما اين کار را انجام داد و خواسته هايش را به سوي اهداف جديد هدايت کرد. يکي از هنرهاي طراح غرفه بايد همين باشد که با حساسيتي که دارد به سرعت درک کند چه خواسته‍هايي سره و چه چيزهايي ناسره‌اند. براي درک اين نکات بايد مدت زيادي تحقيق کرد و با خدمات و محصولات به نمايش درآمده، فرآيند کار، يا هر چيز مشابه ديگر در مجموعه کارفرما سروکار يافت.
5. جزييات در غرفه به خوبي ديده مي‍شوند نمي‍شود غرفه را همين جوري طراحي کرد، مخاطب آنقدر به اشيا نزديک مي‍شود که تمام سهل‌انگاري‌ها را مي‌بيند، بنابراين طرح بايد به گونه‌اي ياشد که بيننده نتواند اتصالات را بفهمد، يا اگر فهميد، خيال کند يک اتصال حرفه‌اي ديده است. خلاقيت فقط در سيرکولاسيون نيست بلکه در تمام جنبه‌هاي غرفه بايد احساس شود.
6. در نمايش يک چيز معمولي نبايد غلو شود گاه کيفيت محصولات کارفرما بسيار پايين‍تر از حد انتظار است، در اين مواقع بهتر است به شکل مودبانه از او خواسته شود که نمونه‌هاي بهتري را در اختيار بگذارد و اگر نمونه بهتري در دست ندارد، يا محصولش کيفيت پايين دارد بايد او را از اجاره غرفه منصرف کرد. البته پل‍هاي پشت سر را نيز نبايدخراب کرد!
7. گاه سکوت و خلوت بهتر است روش‍هاي طراحي ميني‌مال گاه چنان آرامشي در مخاطب ايجاد مي‍کند که چاره ‍اي جز ايستادن در غرفه ندارد. نمايشگاه‍ها اغلب مکان‍هايي پرآشوب و هياهو با رنگ‍ها و نورهاي گوناگون هستند که بيينده را عصبي مي‌کنند. طراح بهتر است خود را جاي مخاطب بگذارد.
8. طراحي غرفه چابکي مي‌خواهد طرح غرفه مثل جرقه است، مثل طرح پوستر. غرفه کارزار طراحي است و تنها از عهده افراد چابک و حساس برمي‌آيد. افراد فاقد اين ويژگي‌ها طراحي غرفه را فراموش کنند.
9. ديدن تصوير سودمند است ديدن تصوير به ويژه هنگام خلق ايده بسيار موثر است. در مواقعي که طراح، غرفه‌اي در دست طراحي ندارد مي‌تواند به بازديد نمايشگاه‌ها برود، مجله‌ها را ورق بزند، يادداشت بردارد، فيلم ببينيد، استراحت کند و کروکي بزند.
jamdecoration.com 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون