چگونه بهترین غرفه را در نمایشگاه انتخاب کنیم؟

هدف از انتخاب غرفه اي مناسب در نمايشگاه، جدا شدن از انبوه غرفه هاي ديگر و بيشتر ديده شدن در چشم بازديد کنندگان است. مسلما اولين گام در مسير دستيابي به مکالمات سودآور در نمايشگاه ها، انتخاب فضايي است که مسير مخاطبان به سمت خدمات و محصولات شما کج کند.

تامين کنندگان غرفه هاي نمايشگاهي و متخصصان سيستم هاي ارائه قابل حمل و طراحي هاي گرافيکي خلاقانه سالانه به هزاران شرکت در کسب بيشترين ميزان نتايج کمک ميکنند. در اين مقاله آنها مهم ترين نکات در اين زمينه را با ما به اشتراک ميگذارند.
غرفه آرايي ها انواع مختلفي دارند . و انتخاب بهترين نوع از اين ليست بي پايان آن هم در شرايط مالي جاري که بايد تمام سرمايه گذاري ها با دقت انجام شوند اهميت بسيار زيادي دارد.

براي تجربه يک نمايشگاه عالي انتخاب يک مکان مناسب براي غرفه سازي بسيار حائز اهميت مي باشد. در اينجا به چند نکته مهم براي انتخاب يک مکان مناسب در نمايشگاه اشاره مي کنيم.

هميشه براي آماده شدن براي شرکت در يک نمايشگاه بايد موارد بسياري را مد نظر قرار دهيم. شما بايد مطمئن باشيد که در يک نمايشگاه درست شرکت مي کنيد نمايشگاهي که بتواند انتظارات شما را برآورده کند؛ براي مثال حتما بايد طريقه پرزنت کردن مشتريان تان بروز باشد، اين به معني اين است شما بايد حتما بدانيد که چگونه از وسايل مدرن (مانند ويدئو کنفرانس ، اسلايد شو و…) در طول مدت برگزاري نمايشگاه در غرفه خود استفاده کنيد .ما در مورد لزوم کارمندان خوب که نشان دهنده خدمات و يا شرکت شما در طول مدت برگزاري نمايشگاه است صحبت مي کنيم . نمايشگاهي که شما فرصت داريد با بازديدکنندگاني که مي توانند مشتريان بالقوه ايي باشند در تماس باشيد.

تمام اين نکاتي که ذکر شد و نکاتي که در ادامه به آن اشاره مي شود نکات بسيار مهمي هستند که بايد هنگام آماده شدن براي نمايشگاه بعدي تان مورد توجه قرار دهيد اگر مي خواهيد که در آن نمايشگاه موفق شويد. بهرحال يک چيز بسيار مهم از نقطه نظر بازديدکنندگان وجود دارد و آن محل غرفه شما در نمايشگاه است.

محل غرفه نمايشگاهي يکي از عوامل مهم تاثيرگذار در موفقيت يک نمايشگاه مي باشد، زيرا که اصلا مهم نيست که شما چه مقدار انرژي و يا کار صرف کردين که براي نمايشگاه بهترين ارائه را داشته باشيد تا به موفقيت برسيد اگر محل غرفه شما غير قابل دسترس باشد.

شما متاسفانه شانس زيادي براي جمع کردن بازديد کننده در غرفه نمايشگاهي خود را نداريد. اما صبر کنيد ؛ شما نبايد ناميد شويد ، شما مي توانيد کارهايي را انجام دهيد که موفقيت شما را در نمايشگاه تضمين کند . خبر خوب اين که ، آمادگي کامل براي شرکت در نمايشگاه به همراه يک مکان خوب در نمايشگاه رسيدن به موفقيت را غيرقابل اجتناب خواهد کرد.

در نگاه اول، داشتن يک غرفه نمايشگاهي در ورودي سالن بنظر يک ايده عالي مي آيد ؛ براي اينکه هر کسي که قصد بازديد از سالن نمايشگاه را دارد بالاخره از در ورودي وارد مي شود، ولي تجربه نشان داده که ممکن است بجاي مزيت نتيجه عکس داشته باشد. بطور کلي ، ورودي سالن هاي نمايشگاه معمولا شلوغ هستند و ممکن است که براي بازديد کنندگان راحت نباشد که براي کسب اطلاعات از محصول و يا خدمات شما جلوي غرفه شما بايستند، براي همين مردم غالبا مي خواهند که انتخاب هاي ديگري داشته باشند قبل از آنکه بخواهند خدمت و يا کالايي را خريداري کنند ( يعني اول دوست دارند همه کالاها و خدمات را ببينند ،مقايسه کنند و بعد خريد کنند) و اين به اين معناست که شما مجبوريد آنقدر خوب باشيد که آن ها را به برگشتن به نقطه اول ترغيب کنيد.

به هر صورت ، داشتن يک استند تبليغاتي نزديک ورودي سالن نمايشگاه مي تواند يک ايده عالي باشد. براي همين ، احتمال اينکه بازديدکنندگان غرفه هاي کنار در ورودي را ناديده بگيرند و به سراغ غرفه شما بيايند بسيار زياد خواهد بود و اگر غرفه شما جايي نزديک ورودي نمايشگاه باشد ، شما مي توانيد شانس اين را داشته باشيد که جزء اولين غرفه هاي باشيد که مورد بازديد قرار مي گيريد.

وقت آن است که از تجربيات نمايشگاههاي قبلي استفاده کنيد.
شرکت در نمايشگاه ها شانس اين را به شما مي دهد که با مشتريان بالقوه خود در تماس باشيد که اين خود مزيت قابل انتظار شرکت در يک نمايشگاه است . به هر حال ، همان طور که تعداد بيشتري نمايشگاه شرکت مي کنيد شما با تجربه تر مي شويد که چه بفروشيد ، مردم چه مي خواهند چه بايد انجام دهيد و چه نبايد انجام دهيد.

بنابراين اين بسيار مهم است که خود را مورد نظارت و مقايسه با ديگران قرار دهيد. براي مثال ، کدام شرکت بازديدکنندگان بيشتري را در سال گذشته جذب کرده است و مکان غرفه آن ها در کجا واقع بوده است ؟ چگونه هداياي تبليغاتي آن ها به بازديدکنندگان نشان داده شده بود؟ و يا برعکس ، کدام شرکت ها نتوانسته بودند که نظر بازديدکنندگان را به خود جلب نمايند ؟ کمبود آن ها چه بوده است ؟ و آيا امکان آن وجود دارد که از اشتباهات رقيبانتان در جهت افزايش تعداد بازديدکنندگان غرفه خود استفاده نمود؟ ما بر اين باوريم که امکان پذير است .

تا حد امکان سعي کنيد که به غرفه رقيبانتان زياد نزديک نباشيد. بله رقابت خيلي خوب است ولي الزاما نياز نيست که رقابت تنگاتنگي با رقيب تان داشته باشيد. اگر نمايشگاهي که شما قصد شرکت در آن را داريد در مقياس کوچک برگزار مي شود ، شما انتخاب هاي زيادي نداريد . در هر صورت ، شما مجبوريد که در بهترين حالت ممکن در نمايشگاه حاضر شويد زيرا بازديدکنندگان بر اين عقيده هستند که دو شرکتي که محصول و يا خدمات مشابهي را عرضه مي کنند فقط يک مقدار خيلي کمي باهم تفاوت دارند و اگر آن ها اول از غرفه رقيب تان بازديد کرده باشند ، شانس شما براي بازديد آن ها از غرفه شما و تحت تاثير قراردادن آن ها کاهش پيدا مي کند. و اما اگر مابين غرفه شما و رقيب تان فضاي کافي وجود داشته باشد ، اين امکان را به بازديد کنند گان تان مي دهيد که فرصتي داشته باشند تا با ذهني باز آماده بازديد از غرفه شما گردند . استفاده کردن از تجربيات سال قبل بسيار حائز اهميت مي باشد. غرفه رقيب تان در نمايشگاه سال قبل را بررسي کنيد و ببينيد که آن ها چه پيشنهادهاي را به بازديد کنند گان داده اند و مطمئن شويد که غرفه شما مزيت هاي بيشتري نسبت به رقيب تان براي بازديدکنندگان دارد که بخاطر همين مزيت ها رغبت آن ها براي بازديد از غرفه و بيزينس شما بيشتر گردد.

سمت راست و يا سمت چپ راهرو ؟
اين يک مسئله مهمي است که ممکن است هنگام انتخاب محل غرفه سازي در يک نمايشگاه روي دهد و هميشه مورد اختلاف نظر بين کارشناسان مي باشد که از نظر منطقي بسيار ساده است ؛ کشور هاي که در سمت چپ رانندگي مي کنند تمايل زيادي دارند که در سمت راست راهروي سالن ها راه بروند. به عبارت ديگر، کساني که در سمت راست در کشور خود رانندگي مي کنند شناخته مي شوند معروفند که معمولا از سمت چپ راه مي روند. در نتيجه ، دانستن الگوي رانندگي کشوري که شما قصد شرکت در نمايشگاه آن کشور را داريد به شما خواهد گفت که در کدام سمت راهروي سالن برگزاري نمايشگاه غرفه خود را بسازيد تا بازديد کننده بيشتري را بتوانيد جذب کنيد.