کاربرد لوله‌ پلی اتیلن(HDPE) در نیروگاه‌های برق

نيروگاه هاي برق حرارتي

نيروگاه‌هاي حرارتي به طور معمول از صنايع و بخش‌هاي متعددي تشکيل شده‌اند. اختلال يا قطعي در توليد الکتريسيته و تعميرات و نگهداري پي در پي آنها، از عمده مشکلات اين نيروگاه‌ها ست. از اين رو امور تعمير و نگهداري در اين نيروگاه‌ها از جمله علل هزينه‌هاي گزاف در آنها قلمداد مي‌شوند.
امروزه با استفاده از تکنولوژي مدرن، اتلاف انرژي به کمترين اندازه خود رسيده است و اين به خاطر وجود شبکه‌هاي لوله‌کشي با تکنولوژي بالا در نيروگاه‌هاي حرارتي است. مواد اوليه در اين خطوط مي‌بايست همانند ديگر قسمت‌ها داراي بالاترين ضريب ايمني باشد چرا که کيفيت اين خطوط مستقيما بر طول عمر و بهره‌وري نيروگاه‌ها تاثير مي‌گذارد .
لوله‌هاي پلي‌اتيلن شرکت پارس اتيلن کيش، به منظور انتقال آب داغ و سرد در برج خنک کننده نيروگاه‌هاي برق حرارتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

1- لوله‌هاي پلي اتيلن آب آشاميدني و بهداشتي ,مخصوص نيروگاه‌هاي برق حرارتي
نيروگاه حرارتي برق
نياز حياتي نيروگاه‌هاي حرارتي، دسترسي به ذخاير آبي جهت برطرف کردن نيازشان به بخار و آب‌هاي خنک کننده مي‌باشد. ولي دسترسي به ذخاير آبي به تنهائي کافي نيست ضمنا کيفيت مايعات داخل لوله نيز نبايد از بين برود. براي مثال خوردگي دشمن درجه يک اين نيروگاه‌ها است. مشکلاتي چون تغييرات فشار، افت خلاء ،افت‌هايي در خطوط لوله، شکاف يا ترک و تعمير و نگهداري از رويدادهاي روزمره در نيروگاه‌هاي برق حرارتي به شمار مي‌آيند. لوله‌هاي PE 100 براي حل اين دسته مشکلات ايده‌آل هستند زيرا در مقايسه با ديگر لوله‌ها داراي ويژگي‌هاي برتري مي‌باشند. لوله‌هاي پلي‌اتيلن100 PE به ويژه براي اطفاء حريق، خنك كنندگي و آب بهداشتي نيروگاه‌هاي برق حرارتي بهترين هستند. اين لوله‌ها هنگاميکه به منظور سرد کردن به کار مي‌روند داراي برتري‌هاي افزوده ديگري نيز مي‌باشند زيرا اجازه نمي‌دهند ميکروارگانيسم ها در ديواره داخلي لوله تجمع کنند .
در اينجا به مزيت‌هاي جانبي چون نصب و حمل و نقل ساده نيز مي‌توان اشاره کرد .از ديگر برتري‌هاي لوله‌هاي پلي اتيلني با کاربرد خنک کنندگي اين است که قطر داخلي اين لوله‌ها براي سال‌هاي متمادي ثابت مي‌ماند که اين امر در واقع گذر ميزان جريان ثابتي را در درون لوله تضمين مي‌کند.
لوله‌هاي پلي اتيلني مذکور همچنين نياز به شستشوي مکرر ندارند از اين رو داراي حداقل هزينه نگهداري مي‌باشند. لوله‌هاي پلي‌اتيلن همچنين تحت تاثير شکل سطوح گوناگون زمين و حرکات زمين قرار نمي‌گيرند.

2- لوله‌هاي عايق بندي شده به منظور گرمايش منطقه‌اي
از ديگر موارد مهم در نيروگاه هاي حرارتي بهره گيري از لوله‌هايي با بالاترين محافظت گرمايي جهت انتقال انرژي گرمايي به مراکز شهري و گرم کردن خانه‌ها ست. اين انرژي گرمايي را مي‌توان در کارخانه‌ها، خانه‌ها يا هر جاي ديگر که نياز باشد، استفاده کردنيروگاه حرارتي برق غزه - فلسطين.
جدا از موارد کاربرد ، مهم ترين موضوع، انتقال انرژي گرمايي که خود محصول جانبي نيروگاه‌هاي برق حرارتي است به مکان استفاده کننده آن به صورت کاملا اقتصادي، سازگار با محيط زيست و با بهترين روش عايق سازي مي‌باشد. مجهز کردن لوله‌ها با مواد عايق کاري گران تمام مي‌شود ( زيرا به هزينه مازاد براي نيروي کار نيازمند است) و داراي کيفيت مناسب نيز نمي‌باشد .

3- لوله‌هاي زهکش پلي‌اتيلن جهت تخليه آب باران، زهکشي و فاضلاب
اين لوله‌ها که از مواد اوليه پلي اتيلني و پلي پروپيلني ساخته مي‌شوند از آخرين و جديدترين محصولات پلي اتيلن شرکت پارس اتيلن کيش به شمار مي‌آيد که به منظور تخليه آب باران و پساب کاربرد دارد.
اين لوله‌ها که بسيار آسان کارگذاري و نصب مي‌شوند راه حلي ايده‌آل براي کارخانجات پالاينده ضايعات محسوب مي‌گردند.