۵ آینده نگری IBM برای زندگی بهتر

شرکت آی بی ام (IBM) هفته گذشته دو پیشنهاد داشته است؛ کلاس های درسی که به دانش آموزان در یادگیری بهتر کمک می کنند و دیگری این که دکترها بتوانند به کمک فناوری و با دستکاری DNA افراد، درمان سفارشی و مخصوص هر بیمار را بدهند. این دو پیش بینی در میان پنج تغییر بزرگی است که به کمک فناوری قرار است زندگی آینده ما را آسان تر و مرفه تر کند. آینده ای که در افق فکری این شرکت بزرگ بین المللی قرار دارد.

 

شرکت آی ب ام در پیش بینی سالانه خود اعلام کرده پنج راه فناورانه که در پنج سال آینده زندگی انسان را دستخوش تغییر خواهد کرد محصول عصر جدیدی است که در سیستم های شناختی اتفاق می افتد و طی آن ماشین ها یاد می گیرند، استدلال کرده و در نهایت به روش طبیعی تر و شخصی تری با انسان ارتباط برقرار می کنند.

 

کمپانی خالق کامپیوتر واتسون که چندی پیش توانست طی یک مسابقه زنده تلویزیونی بر رقبای انسانش غلبه کند و پیروز شود، اعلام کرده در حالی که نرم افزار تکامل می یابد تا به روشی مشابه مغز انسان فکر کند، قدرت محاسباتی و مخازن داده های در دسترس در اینترنت، ماشین ها را قادر خواهد ساخت نوآوری ها را در کلاس های درس، مغازه های محلی، ادارات، مطب پزشکان و خیابان های شهر و هر جایی قدرت ببخشد و آنها را تقویت کند.

 

آی بی ام ادعا می کند با گذشت زمان این کامپیوترها باهوش تر خواهند شد و از طریق تعامل با داده ها، ابزارها و انسان بیشتر سفارشی می شوند و درست در زمانی که به آنها نیازمندیم تا در حل مسائل و مشکلاتی که برای ما لاینحل است با استفاده از تمام اطلاعاتی که ما را احاطه کرده، وارد عمل می شوند و به ما کمک می کنند تا بینش درستی از درک و حل مساله داشته باشیم.

 

پیش بینی پنج سال آینده آی بی ام شامل کلاس های درسی است که مجهز به سیستم هایی برای ارزیابی میزان پیشرفت هر دانش آموز و آنالیز آنها خواهد بود تا برنامه درسی مناسب و درخور هر کدام از آنها را ارائه کرده و به معلمان کمک می کند تکنیک های یادگیری را هدف قرار دهند.

 

در دیگر پیش بینی آی بی ام مغازه های خرده فروشی بزرگ و کوچک با فناوری هایی مانند تکنولوژی کامپیوتر واتسون و واقعیت افزوده به صورت آنلاین ترکیب شده و مغازه های اینترنتی را شکل می دهند.

 

همچنین دکترها می توانند با استفاده از DNA درمان های مناسب هر بیماری را تجویز کنند. دانستن آرایش ژنتیکی شما به دکتر اجازه می دهد از میان گزینه های زیاد درمان، بهترین گزینه و روش درمانی را انتخاب کنند. دیگر نیازی نیست برای درمان سرطان بدن شما آماج حملات داروهای شیمیایی شود چرا که امکان انتخاب بهترین روش حمله به سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول های سالم فراهم می شود.

 

ماشین های هوشمند با استفاده از اینترنت قادر خواهند بود به عنوان نگهبان دیجیتال انجام وظیفه کرده و با شناخت رفتار آنلاین غیرعادی در دهکده جهانی از افراد در مقابل حمله هکرها محافظت کنند. مانند جلوگیری از خرید اینترنتی از وب سایت های مشکوک، جلوگیری از پیام های کلاهبرداری ارسال شده به ایمیل یا لینک های تهدیدآمیز.

 

به عنوان مثال نگهبان دیجیتال می داند شما آدمی نیستید که به سایت های بازی های آنلاین سر بزنید و کل پول موجود در حسابتان را آنجا خرج کنید و در این حالت نه فقط مانع ورود شما یا نام کاربری تان به این گونه وب سایت ها می شود، بلکه با پیگیری این که چه کسی این دام را برای شما پهن کرده، اطلاعات لازم را در اختیار مراجع قضایی می گذارد.

 

پیش بینی آخر آی بی ام هم این که شبکه های اجتماعی، تلفن های هوشمند و حسگرها در شهرها به هم تنیده شده و ماشین ها یاد می گیرند در این میان چگونه خدمات را بهتر مدیریت و بین شهروندان ارتباط برقرار کنند. طبق پیش بینی IBM شهر های هوشمند آینده به شما کمک می کنند تا بهتر در آنها زندگی، تفریح و کار کنید. در این شهرها نسل جدیدی از رهبران ظهور خواهند کرد که درک بسیار بالایی از فناوری داشته و زمینه استفاده مناسب از آنها را ایجاد می کنند.